Bez rubľov nebude plyn. Kto bude další?
Gazprom úplne pozastavil dodávky Bulgargazu a poľskému PGNiG, pričom rozhodnutie vysvetlil tým, že nedostal platbu za “modré palivo” v rubľoch. Spoločnosť upozornila, že v prípade neoprávneného odberu plynu z tranzitných objemov do tretích krajín dôjde k zníženiu dodávok pre tranzit. Varšava označila kroky ruského monopolistu za porušenie zmluvy a mieni uplatniť voči Gazpromu nároky. Odborníci sa domnievajú, že ďalšími krajinami, ktoré budú bez surovín z Ruskej federácie, budú Dánsko, Holandsko, Chorvátsko a Francúzsko. Rakúsko akceptovalo podmienky ruskej strany, v Nemecku považujú schému navrhovanú Ruskou federáciou za možnú.
Žiadne ruble – žiadny plyn
To, že Poľsko a Bulharsko zostanú bez plynu, sa dozvedelo deň predtým, keď Gazprom Export oznámil spoločnostiam Bulgargaz a PGNiG pozastavenie dodávok plynu od 27. apríla až do uskutočnenia platby v súlade s postupom stanoveným dekrétom prezidenta Ruska. Podľa zmluvných dojednaní mali Varšava a Sofia čas na zaplatenie zálohových platieb za dodaný plyn v apríli pred koncom dňa.
Podľa zdroja Izvestija v poľskom ropnom a plynárenskom koncerne PGNiG spoločnosť 15. apríla zaplatila za marcové dodávky a 26. apríla zaplatila zálohu za apríl, nie však v rubľoch. To, že poľská strana nemienila pracovať podľa novej schémy, uviedol splnomocnenec vlády pre strategickú energetickú infraštruktúru Piotr Naimski. Na otázku, či by poľská strana súhlasila s platbou za ruský plyn v ruských rubľoch, odpovedal: “Nebudeme platiť.”
PGNiG považuje rozhodnutie Gazpromu za porušenie zmluvných záväzkov. “Ukončenie dodávok zemného plynu je porušením zmluvy z Yamalu a v tejto súvislosti spoločnosť prijme primerané opatrenia na obnovenie dodávok podľa zmluvy,” uviedla spoločnosť vo vyhlásení.
Na rozhodnutie Gazpromu už reagovala aj Európska komisia.
„Toto je ďalší pokus Ruska vydierať nás plynom. Na takýto scenár sme pripravení a pripravujeme našu koordinovanú reakciu zo strany EÚ. Európania si môžu byť istí, že zostaneme jednotní a solidárni s dotknutými členskými štátmi, uviedla šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.
Kremeľ poprel obvinenia EK z vydierania kvôli platbám za plyn v rubľoch, ako reakcii na krádež devízových rezerv
“Nejde o vydieranie, Rusko bolo a zostáva spoľahlivým dodávateľom energetických zdrojov pre svojich spotrebiteľov a Rusko je naďalej odhodlané plniť svoje zmluvné záväzky“, – povedal tlačový tajomník prezidenta Ruskej federácie Dmitrij Peskov.
Bulharsko sa zatiaľ hlasných vyhlásení zdržiava. Začiatkom apríla Alexander Nikolov, šéf tamojšieho ministerstva energetiky, uviedol, že odmietnutie ruského plynu a prechod na alternatívne zdroje dodávok zvýši jeho náklady najmenej o 40 percent.
Kto je na rade
Ďalším, kto bude odrezaný od ruských dodávok spomedzi tých, ktorí nesúhlasia s platbou za plyn v rámci schémy schválenej prezidentom Ruskej federácie, bude dánsky Orsted, ktorý nakupuje až 2 miliardy metrov kubických plynu ročne cez Nord Stream, predpovedá Alexey Grivach.
“V našej poslednej mesačnej správe sme predpokladali, že môže nastať práve takáto situácia: nákupcovia plynu v Európe sa budú správať inak pri prechode na platby v rubľoch. Očakávame, že Litva, Holandsko, Chorvátsko a s vysokou pravdepodobnosťou aj Francúzsko odmietnu platiť v rubľoch,“ povedal pre Izvestija Kirill Melnikov, vedúci Centra energetického rozvoja.
Maďarsko a Rakúsko budú naďalej platiť. Z politického hľadiska je kľúčová pozícia Nemecka, ktorá zatiaľ nie je určená – podľa hodnotenia Melnikova je na to niekoľko dní. Významné z hľadiska objemov je aj Taliansko, ktoré sa pripravilo na odstávku ruského plynu, no zároveň zaujalo neutrálny postoj k prechodu na platbu v rubľoch.
Rakúsky kancelár Karl Nehammer 27. apríla povedal, že Viedeň akceptovala nové ruské platobné podmienky za plyn, pričom poznamenal, že Nemecko urobilo to isté. Nemecký Uniper sa domnieva, že nová platobná schéma za ruský plyn v rubľoch, ktorú spoločnosť potrebuje zaviesť koncom mája, nie je v rozpore so sankciami . V ten istý deň agentúra Bloomberg uviedla, že 10 nákupcov plynu z Európy si otvorilo účty v Gazprombank na platby v rubľoch a štyri európske spoločnosti už platia za plyn v ruskej mene.
Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis však zvoláva energetické stretnutie na 27. apríla, po rozhodnutí Ruska prerušiť dodávky plynu do Bulharska a Poľska. V telefonickom rozhovore s bulharským premiérom prisľúbil pomoc pri zvládaní novej situácie, informovala premiérova tlačová služba.
zdroj:izvestia.ru